Кога Instagram ќе провери сметка

Instagram, секој ден имплементира повеќе ажурирања и напредни алатки на својата платформа. Еден од најистакнатите е во однос на кога Инстаграм верификува сметка. Претходно, оваа функција може да ја добијат само познати личности или влијателни компании на Инстаграм. Сепак, денес значката за верификација може да ја побара секој корисник.

Ок сега кога Инстаграм верификува сметка Тоа го прави врз основа на одредени барања и карактеристики што мора да ги исполните кога ќе побарате сина значка за вашиот профил. Затоа, преку овој напис ќе ви објасниме и ќе ве придружуваме во овој процес.

Кога Инстаграм верификува сметка?: Дознајте овде!

Додека потврдувањето на сметка не е едноставна задача, веќе не е невозможно. Поради новите функции што ги има имплементирано социјалната мрежа, многу корисници ќе можат да побараат познатата сина значка. Која е сината значка? Па, тоа е многу едноставно, кога Инстаграм верификува сметка додели нов елемент на вашиот профил, што е сина ознака што се наоѓа веднаш до вашето корисничко име.

Така, кога ќе ја потврдите вашата сметка, ќе му дадете на заедницата на Инстаграм разбирање дека вашиот профил е вистинска и автентична 100% личност. Ваквата верификација е исклучително корисна ако вашиот профил е оној на компанија, бидејќи вашите клиенти ќе добијат гаранција дека не е измама профил; Стекнување на вашите производи на посигурен начин.

Може да ве интересира: Кога Инстаграм ви го дава синиот крлеж?

Корисно за верификација

Верификацијата на сметката служи за потврдување на автентичноста на сметката и колку е сигурен лицето што управува со неа. Нормално, оваа верификација се наоѓа во профилите на јавен интерес, или во секој случај познати личности. Ок сега кога Инстаграм верификува сметка Тој тоа го прави прецизно, земајќи ги предвид одредени аспекти.

Ако се прашувате дали вашата сметка спаѓа во потенцијалните профили што Instagram може да ги провери; пристапувајте до делот за верификација на сметката на Инстаграм и видете ги барањата. За да биде полесно, ќе ги спомнеме главните теми од јавен интерес што се земени во предвид кога Инстаграм верификува сметка:

 • Изведба, музика и моделирање.
 • Специјалисти за мода и убавина.
 • Спорт, новинарство и политика.
 • Профили на клучните компании за интерес.

Препознајте кога Инстаграм верификува сметка Willе биде едноставно, треба да забележите само ако се појави сина значка до името на вашиот профил или името на друг корисник. Многу е лесно и едноставно да се лоцира; Тоа е многу познато за многу корисници.

Што ви е потребно за да потврдите сметка на Инстаграм?

Кога Instagram ќе провери сметка, не само што укажува дека е автентично, но дека се добиени и други придобивки, како што е подобра популарност и поголема самодоверба од страна на корисниците кои ја следат. Сепак, постигнувањето верификација на Инстаграм е задача далеку од едноставна. Нормално, оваа значка се доделува само на доста влијателни луѓе во различни индустрии на тековниот пазар; Затоа, достигнете ги барањата утврдени за кога Инстаграм верификува сметка Сосема е предизвик да се соочиме.

На сличен начин, Инстаграм ги зема предвид сметките што се изложени на ризик да бидат засадени во социјалната мрежа. Лесно е за познати личности или глобално признати брендови да ја добијат оваа значка, бидејќи нивниот ист статус им овозможува на платформата да го потврдат својот идентитет на едноставен начин.

Фактори што ги смета Инстаграм: Забележете!

Како што споменавме порано, кога Инстаграм верификува сметка Ова го прави земајќи ги во предвид одредени барања. Лесно се среќаваат ако сте славна личност, но не е невозможно за нормални сметки. Иако, претходната верификација беше ексклузивна од профили од јавен интерес; Денес верификацијата може да ја побара секој корисник на Инстаграм. Еве неколку фактори разгледани кога Инстаграм верификува сметка:

 • Можност за засилување во социјалната мрежа.
 • Имајте страница на компанијата што е потврдена од Фејсбук, а сега се поврзувате со Instagram.
 • Имајте значителен број на следбеници на вашиот Инстаграм. Иако, ова не е услов утврден од платформата; Се зема предвид.

Во случај да не ги исполнувате најновите барања, единствената опција за вас да одлучите за верификација на вашата сметка е дека сте биле жртва на фишинг. Ако тоа е случај, и тие се обидоа да ве обесхрабрат, најдоброто нешто што можете да направите е да одите на Instagram и да побарате верификација на вашата сметка.

Ако побарам верификација, дали Instagram ќе ми го додели?

Како што споменавме порано, ако вашиот профил на Инстаграм има одредени барања, поверојатно е дека ќе ви биде одобрена верификација. Сепак, барањето не гарантира дека ќе биде одобрено; Сè ќе зависи од Instagram и верификацијата на вашите податоци. Сепак, дека социјалната мрежа одлучи да ја отвори можноста заедницата воопшто да побара значка за верификација е веќе голем успех.

Главната причина за Инстаграм да ја лансира оваа нова можност е големиот број лажни сметки што се видени на платформата. На ист начин, социјалната мрежа бара неговите корисници да го разберат целиот процес зад верификацијата на сметките. Тие исто така бараат дека барањата за верификација се познати на заедницата.

Дали е достапен за сите оперативни системи?

Во моментов, тој е достапен за сите оперативни системи. Иако претходно, само оние луѓе кои имаа iPhone и iPad уреди можеа да се одлучат за оваа опција. Сега, барањето за верификација е едноставно; на образецот од вас ќе биде побарано само да го внесете вашето полно лично име, корисничко име, документ за идентификација или лична фотографија.

Сега, се очекува дека со постојаните ажурирања што Инстаграм продолжува да ги прави, во иднина проверката на профилот ќе биде подостапна за сите корисници во заедницата. Во моментов, препорачуваме да работите на различните стратегии за рекламирање за да ја развивате вашата сметка од ден на ден. Колку повеќе следбеници и влијание ќе добиете, толку е полесно да го потврдите вашиот профил.

Instagram: Барања за верификација

Инстаграм е прилично популарна платформа денес, има свој систем да ги верификува сметките на своите корисници; Иако, овој систем е непознат за многумина. Она што е заедничко знаење е дека платформата оценува неколку фактори при верификација на профилот на Инстаграм.

Така, ние ќе ги објасниме подолу основните фактори што Инстаграм ги зема предвид при потврдување на сметка и доделување на значката за верификација. Ви препорачуваме да ги исполните следниве услови:

 1. Осигурете се дека вашата сметка на Instagram е автентична и нејзиното управување зависи само од вистинска личност; заборавете на користење на програми за надворешно управување. Исто така, ќе мора да се осигурате дека вашиот идентитет или деловно дело е законски регистрирано.
 2. Друг од факторите што најмногу ги има предвид Инстаграм при одобрувањето, е тоа што вашата сметка е многу популарна. Или, затоа што вашиот бизнис е призната во светот или, затоа што сте многу баран корисник од други луѓе во светот.
 3. На ист начин, проверете дали вашата сметка има конфигурација на јавен профил, заборавете да ја ставите приватна! Исто така, мора темелно да ги пополните сите информации во вашиот профил; лични податоци, лична фотографија, меѓу другите.
 4. Имајте на ум дека вашата сметка мора да биде единствена, со едноставно и препознатливо корисничко име. Бидете сигурни дека нема кориснички имиња слични на вашите.

Како да побарам од Instagram да ја потврди мојата сметка?

Првичната точка на процесот на верификација на сметка е да се најавите на Instagram и да одите на вашиот профил. Откако ќе ги имате, мора да ги лоцирате опциите; нормално лоциран во горниот десен агол на вашиот профил. Избрани ова, се појавува менито што се појавува со различни алтернативи.

Она што ќе треба да направите е да пребарувате и изберете го копчето "Settings"; нејзината икона е поврзана со манжетни, кој се наоѓа на крајот од менито. Откако ќе влезете таму, мора да го преземете и изберете го делот "Сметка" каде ќе ја видите опцијата "Барање за верификација"; Обично се наоѓа под опцијата "Приватна сметка". Ве потсетуваме дека вашиот профил мора да биде јавен за да побара верификација.

Откако ќе ја изберете опцијата „Барање за верификација“, Инстаграм ќе ве однесе до страница на која ќе треба да пополните неколку барања или лични и податоци за сметката. Меѓу оние што ќе најдете име и презиме, соодветно корисничко име, ако имате уметничко име, која категорија управувате и, конечно, закачете фотографија од вашиот личен документ за да потврдите дека сте сосема реална и автентична личност.

И подготвени! Откако ќе ги пополните сите овие информации и ќе го притиснете копчето "Испрати", вашата апликација ќе биде комплетирана. Последователно, она што ќе треба да направите е да почекате Instagram да го разгледа вашето барање и да ги изврши соодветните верификати на информациите што ги дадовте. Кога ќе заврши овој процес, Инстаграм ќе ве извести дали ја одобриле вашата апликација или не.

Вие исто така може да бидат заинтересирани:
Групи WhatsApp
Купете следбеници на Инстаграм
Стихови на Инстаграм

Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. повеќе информации

Поставките за колачињата на оваа веб-страница се конфигурирани да ги „овозможуваат колачињата“ и со тоа да ви го понудат најдоброто можно искуство за прелистување. Ако продолжите да ја користите оваа веб-страница без да ги промените поставките за колачиња или да кликнете на „Прифати“, ќе дадете согласност за ова.

Затвори