Кога Инстаграм предупредува дали имате слика од екранот

Зар не ти се случило тоа што понекогаш сте виделе нешто интересно што сакате да му покажете на некој друг? Една од наједноставните опции за зачувување на натписи и разговори се слики од екранот. Сепак, воопшто не беше пријатно што авторите на содржината што ја снимите ќе дознаат дека сте направиле една. Големото прашање е тогаш,кога Инстаграм предупредува ако земете скриншот? Ние ќе ви објасниме подолу.

Зашто никој не е тајна Instagram Постојано се ажурира, донесува нови алатки и одлики на платформата. Така е, што беше од 2018 година кога Инстаграм предупредува ако земете скриншот или слики од екранот. Сепак, тој подоцна ја повлекол таа одлука и реши да престане да ги известува корисниците кога некој направил скриншот. Затоа, не грижете се, веќе не е толку лесно да се знае кога сте направиле скриншот на некои содржини.

Кога Инстаграм предупредува дали имате слики од екранот?: Снимки на екранот

Главната работа е да знаете што е скриншот или слика од екранот. Без сомнение, не е нешто толку тешко да се разбере денес. Сликата на екранот е едноставно фотографија или слика што може да се земе од паметен телефон или компјутер. На оваа слика, можете да ги видите елементите што ви го доловиле интересот, како и сè што ја сочинува фотографијата.

Нормално, сликичките од екранот се користат за зачувување на фотографии или разговори што се важни за корисниците. Сепак, има негативен аспект, а тоа е дека квалитетот на сликата ќе биде помал од оригиналната фотографија. Кога дознаа корисниците на социјалната мрежа кога Инстаграм предупредува ако земете скриншот, малку беа користени. Сепак, веќе знаеме дека платформата ја елиминираше оваа одлика.

работа

Сега, од почетокот никогаш не се знаеше како се постапува со оваа нова функција на Инстаграм. Поради ова, многу корисници се прашуваа кога Инстаграм предупредува ако земете скриншот. Вистината е дека оваа нова функција не ја добија сите, туку работеше само за некои корисници. За разлика од она што сите мислеа, кога Инстаграм предупредува ако земете скриншот тоа се однесува исклучиво на Дирек. Односно, оваа одлика работи само за да предупредува за слики од екранот направени во приватни пораки.

Како што споменавме, многу корисници покажаа незадоволство од функционирањето на социјалната мрежа; сепак, ова се случи само кога Инстаграм предупредува ако земете скриншот. Сега, како што е добро познато, поради бројните презентирани поплаки, Инстаграм одлучи да ја елиминира оваа функција.

Можеби ќе ве интересира да знаете: Каде е Instagram Direct?

Како да направите слики од екранот на Инстаграм?

Првото нешто што треба да имате во предвид кога фотографирате или слика од екранот е да знаете каков вид на мобилен имате; Dependе зависи од командите што ви овозможуваат да ги извршите. Затоа, преку овој напис имаме за цел да ви покажеме сè што треба да знаете за слики од екранот на различни уреди.

Поради мешаницата предизвикана во однос на кога Инстаграм предупредува ако земете скриншот, многу корисници барале различни начини за нивно извршување без да бидат идентификувани. Сега, иако оваа одлика веќе ја отстрани од Инстаграм; Ние ќе ви покажеме како да ги направите самите сликички од слики од разни уреди.

Снимки на екранот на уреди со Android

За да направите слики од екранот од уреди со Android, мора да го земете предвид моделот на паметни телефони што го поседувате. Врз основа на ова, можете да разберете преку кои алатки можете да направите скриншот на вашиот мобилен телефон. Следно, ние ќе објасниме како да ги користиме најпознатите паметни телефони кои го користат овој оперативен систем:

  • Моторола

Во случај да имате ваков вид паметен телефон, ќе мора да одите на копчињата за напојување и јачина на звук; притиснете ги за приближно 3 секунди и voila! Haveе имате скриншот од екранот.

  • HTC

Во овој конкретен случај, со HTC уредите ќе мора да ги лоцирате опциите за намалување на јачината на звукот и да го вклучите екранот на ист начин. Притиснете ги овие копчиња во исто време за да добиете слика од екранот или слика од екранот.

  • Samsung

Ако напротив, имате паметен телефон од опсегот Samsung; мора да ги лоцирате копчето за стартување и копчето за вклучување. Како и кај повеќето телефони, ќе мора да ги притиснете истовремено за да го добиете скриншот. Во случај, ако има активирана конфигурација на гестот, можете да го земете скриншотот со едноставно лизгање на задниот дел од раката на екранот. Во други понапредни уреди, само притиснете го копчето за вклучување и намалете ја јачината на звукот во исто време.

  • Xperia

Во случајот со уредите Xperia, процесот се менува малку. На овие уреди, ќе треба да ја лоцирате и задржите опцијата за напојување неколку секунди. Последователно, ќе се отвори скокачки прозорец со неколку опции, изберете го оној што ќе земе скриншот и тоа е тоа!

  • Huawei

За овие уреди, исто така, мора да ги лоцирате копчињата за напојување и јачина на звук, притискајќи ги истовремено. Сега, ако имате понапреден уред, ќе имате можност сами да ги конфигурирате командите, добивајќи слики од екранот во моментот кога двапати ќе го притиснете екранот со задникот.

Снимки на екранот на уреди со iOS

На ист начин, исто како што има начини да направите слики од екранот преку оперативниот систем Андроид, тие исто така постојат и за опсегот iOS и iPhone. Сега, за да земете слики од екранот преку овој уред, ќе мора да го земете предвид моделот на паметни телефони што го поседувате.

Во најновите модели, ќе биде доволно само да ги задржите копчињата за напојување и јачина на звук за неколку секунди. Меѓутоа, во случај на модели кои сè уште го користат „копчето за дома“, треба да ја притиснете оваа команда, заедно со копчето за вклучување неколку секунди.

Како да откриете кој ги прави снимките на екранот на Инстаграм?

Кога Инстаграм предупредува дали имате слика од екранот, е преку известување преку приватни пораки. Сега, како што споменавме порано, Инстаграм престана да ве известува дали имате скриншот за содржината на друг корисник или разговор. Ова се должи на безбројните поплаки презентирани кога излезе оваа нова функционалност.

Важно е да се напомене дека кога оваа опција беше имплементирана од платформата Instagram со цел да се заштити приватноста на своите корисници; Се појавија многу полемики. Сега, најигиозните, засновани на оваа нова мерка, избраа да земат слика од екранот од нивните компјутери.

Тоа е причината зошто Инстаграм одлучи да го проба ова ново ажурирање и конечно да го отстрани од платформата. На овој начин, нивните корисници исто така би биле позадоволни и задоволни од приватноста на нивната содржина. Сега, како Instagram да биде платформа која постојано се ажурира, не треба да нè изненадува што социјалната мрежа имплементира нови функции поврзани со заштитата на приватноста на своите корисници.

Снимките на екранот од компјутерот: Не оставајте зад себе!

Како што ќе го прочитате, една од алтернативните опции за традиционалните слики од екранот, е да земете слики од екранот од компјутерот. Ова е брза и едноставна опција, која ќе ви овозможи да зачувате слика или која било содржина што ја гледате на Instagram. Единствениот недостаток на ова е што сликите ќе имаат понизок квалитет.

На ист начин, може да се истакне дека Виндоус е еден од најотворените и моментално користени оперативни системи; Има бројни придобивки. Тоа е така, што ќе најдете многу алатки што ќе ви овозможат да го прилагодите вашиот компјутер, како и софтверот што можете да го користите.

Снимките на екранот на едноставен начин!

Дури и ако не сте забележале, повеќето компјутери имаат специфично копче за да сликаат слики од екранот. Локацијата на споменатиот клуч или копче ќе зависи од производителите на марката. Сепак, нејзината локација е обично во горниот десен агол на компјутерите.

За да ја користите оваа опција, само треба да го притиснете соодветниот клуч; Обично го носи името на „Импент Пет Сис“. Откако ќе го притиснете, слика од екранот ќе се генерира автоматски. Сега, за да го најдете, само треба да отидете во менито "Опрема", внесете "Слики" и кликнете на "Слики на екранот" соодветно.

На ист начин, постои и друга точка во корист на оваа опција; И, ако кликнете двапати на горниот дел, можете да видите опција што ќе ви овозможи да го уредувате скриншот. Меѓу понудените опции се: Исечете ја сликата, креирајте видео засновано на неа, цртајте на неа, меѓу другите.

Сега, можете да користите и други опции за да сликате слики од екранот преку вашиот компјутер. Можете да го постигнете ова преку екстензии на Google Chrome, како и со употреба на комбинации на клучеви на вашиот компјутер.

Меѓу овие комбинации го наоѓаме клучот Виндоус во врска со оној на Impr Pant, преку него можете да го направите скриншот и да го зачувате како датотека. На ист начин, ќе ја пронајдете комбинацијата на копчето Alt во врска со Impr Pant и ова ќе ви понуди опција да го извршите скриншот само на активниот прозорец.

Вие исто така може да бидат заинтересирани:
Групи WhatsApp
Купете следбеници на Инстаграм
Стихови на Инстаграм

Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. повеќе информации

Поставките за колачињата на оваа веб-страница се конфигурирани да ги „овозможуваат колачињата“ и со тоа да ви го понудат најдоброто можно искуство за прелистување. Ако продолжите да ја користите оваа веб-страница без да ги промените поставките за колачиња или да кликнете на „Прифати“, ќе дадете согласност за ова.

Затвори