Кога Instagram започнува да плаќа

Во моментов, брендовите и компаниите воопшто се обложуваат дека ја зголемуваат својата потрошувачка заедница благодарение на онлајн платформите. Битие Instagram еден од најпознатите, логично е дека различни претприемачи се обложуваат на тоа; да се постави тогаш на прашањето за кога Instagram започнува да плаќа.

Вистината е, кога Instagram започнува да плаќа Не го прави тоа директно. Тоа е, повеќе од придобивки од рекламирање и употреба на платформа за генерирање содржина; Вие не добивате повеќе од тоа. Ок сега кога Instagram започнува да плаќа Тоа е преку врските што ви овозможуваат да се воспоставите на вашата платформа. Како е ова Едноставно е, ако работите на начин посветен на растот на вашата сметка, брендовите ќе започнат да ве интересираат; ви нудиме договори соодветно.

Вака е светот, воопшто, се чуди кога Instagram започнува да плаќа, кога навистина треба да се запрашаат што да направат за да ја подобрат својата маркетинг стратегија. Треба да се напомене дека, најактивната заедница на платформата на Инстаграм е илјадагодишната и стогодишнината генерација, така што се најмладата публика, тоа се брендовите што сакаат да ги привлечат кон своите производи.

Како се роди оваа рекламна платформа?

Иако, Instagram е роден како платформа посветена исклучиво на фотографијата; Денес, благодарение на постојаните ажурирања, таа еволуираше. На ист начин, кога заедницата дозна кога Instagram започнува да плаќа, разновидни луѓе во светот беа заинтересирани за оваа социјална мрежа; и не само заради тоа, туку затоа што платформата им даде одлични можности при изложување на своите производи, служејќи како витрина во многу случаи.

Нејзиниот успех се должи и на неговиот интерактивен и интуитивен дизајн што им овозможи на своите корисници да имаат поголема флуидност и интеракција во реално време. Само погледнете го големиот број активни корисници месечно за да сфатите дека нивниот успех бил неминовен и одушевувачки; исто така, на врвот на листата на најпознатите социјални мрежи во светот, надминувајќи ги Твитер, Снепчат, Пинтерест, Тумблр, меѓу другите.

Така, Инстаграм престана да се користи од модата за да стане целосно консолидирана платформа. Се користи за ракување и уредување на фотографска содржина, како и за рекламирање, претприемништво и дигитален маркетинг. На ист начин, исто така ви овозможува да знаете информации за светот воопшто, како и да се поврзете со луѓето што ги познавате и да визуелизирате информации за вашите омилени теми.

Кога Инстаграм почнува да плаќа?: Еве ви кажуваме!

Како што споменавме порано, кога Instagram започнува да плаќа Тој го прави тоа на чуден начин; Служи како посредник помеѓу различни влијатели и претприемачи заинтересирани за промовирање на нивните производи. Значи, ако вашата намера е да ја искористат предноста кога Instagram започнува да плаќа Мора да работите напорно за правилно да заработувате профил на Instagram.

Заработката на вашиот профил на Инстаграм не е едноставна задача, сепак, ќе ви овозможи премногу придобивки, ако правилно управувате со процесот. Затоа, ние ќе ви објасниме низа стратегии кои ќе ви помогнат во процесот на монетирање и развој на вашата заедница на следбеници.

Може да ве интересира: Како да продавате на Инстаграм?

Научете да постигнете поголем раст во вашата заедница!

Едно од најчестите прашања кај корисниците на социјалната мрежа е знаењето кога Instagram започнува да плаќа. Како што споменавме, платформата не ги плаќа своите корисници под никакви околности. Како и да е, брендовите и компаниите што прават живот во заедницата можат да понудат договори и кампањи кои ви носат економска корист.

Затоа многу влијатели или инстаграмери бараат да знаат колкав е бројот на следбеници што им се потребни за да се платат преку Инстаграм. Позитивната работа за монетирање на вашата сметка е дека иако тие не ви плаќаат за одреден број на следбеници, тие го прават тоа за влијанието што вашиот профил го има на платформата.

Во моментов, постојат многу начини за заработка на сметка на Инстаграм, некои поефикасни од другите. Запомнете, видот на темата со која се справувате ќе биде од суштинско значење при привлекување публика на вашиот профил. Затоа ви препорачуваме, изберете одредена тема и да работите на генерирање содржина од неа.

Стратегии за да ја направите вашата сметка на Instagram успешна

Важно е да се потенцира дека иако Инстаграм е социјална мрежа посветена на фотографска содржина, добра фотографија нема да биде доволна за да се добие влијание. Ако она што сакате да го постигнете е монетизацијата на вашата сметка и да добиете економски приход од тоа, мора да добиете следбеници на социјалната мрежа, заедно со добра фотографска содржина и според темата со која сакате да управувате.

Треба да знаете дека, во моментов има бројни алатки кои ќе ви овозможат полесно да го извршите процесот на монетизација на вашата сметка. Преку оваа содржина, ние ќе ви овозможиме различни стратегии кои ќе ви помогнат да го зајакнете вашето влијание на Instagram, како и вашиот број на следбеници.

Дознајте ги најдобрите стратегии!

Обично, брендовите почнуваат да ги ангажираат услугите на сметката на Инстаграм од следбениците на 5.000. Затоа многу корисници користат различни стратегии и алатки за да постигнат поголем степен на влијание и следбеници во исто време.

Еден од најкористените и сè уште ефективни трикови е да следите профили за кои знаете дека можете да го вратите следново. Може да се обидете да ги искористите и предлозите на Инстаграм кои се појавуваат во интересни профили или кои се занимаваат со истата тема. На ист начин, исто така може да ви помогне да комуницирате со профили што имаат многу следбеници; И, секако, треба да објавувате квалитетна содржина на вашата сметка на Instagram. Следно, ви носиме повеќе стратегии за вас:

  • Специјализираат во позната тема на пазарот

Иако имањето профил на Инстаграм во кое се ракуваат со многу теми може да биде забавно, сепак не се препорачува кога имате влијание врз социјалната мрежа. За да можете да користите Инстаграм на професионален начин, за да заработувате приход, ќе мора да специјализирате за некоја позната тема на пазарот; добивање на повеќе следбеници и генерирање квалитетна содржина од темата што ќе ја изберете.

Заборавете на третирањето на вашата сметка како личен профил и започнете да ја гледате како потенцијален бизнис и инвестиција. Ова ќе ви даде поголем фокус при примена на која било алатка за рекламирање или стратегија на вашиот профил. Исто така, не заборавајте да ја смените вашата сметка на деловна сметка; Ова ќе ви овозможи попрофесионален допир, овозможувајќи ви да користите одредени алатки кои во личен профил не сте можеле.

  • Генерирајте квалитетни фотографии и видеа

Ако она што го сакате е да заработите пари од вашата сметка на Инстаграм, едноставна фотографија направена од вашиот мобилен телефон веќе нема да биде доволна. Бидејќи е платформа дизајнирана и посветена исклучиво на управување со фотографиите, конкуренцијата што е претставена меѓу корисниците е силна. Затоа, ако сакате да се истакнете на оваа социјална мрежа, мора да внимавате на квалитетот и оригиналноста на вашите фотографии.

Препорачуваме да ги земете предвид мегапикселите што ги има вашиот мобилен телефон или камерата, тоа ќе зависи од квалитетот на вашите фотографии. На ист начин, ќе мора да го земете предвид сензорот за светлина, квалитетот на леќите што ги користите, максималната решетка што ја дозволува камерата (што ќе укаже на количината на светлина што ќе влезе во сензорот) и, конечно, Правилна обработка на сликата што ја фотографирате.

Како да заработите пари на Instagram со рекламирање и продажба на слики?

Секојдневното осветлување на Инстаграм станува сè покомплицирано, поради бесконечната содржина и корисниците што ги има платформата. Затоа, ако се посветите да ја зголемите вашата сметка на Инстаграм - без разлика дали е лична или деловна - и да заработите пари од тоа, мора да направите мали инвестиции, или време или парични.

Затоа, еден од најдобрите начини да се инвестира е преку рекламна кампања на Инстаграм. Од ова, можете да привлечете потенцијални следбеници и клиенти на вашата сметка на Instagram; со што ќе се добие поголемо влијание во социјалната мрежа. Не ве заплашувајте од идејата за рекламирање на платформата, бидејќи можете да ја постигнете со минимален буџет; Сè ќе зависи од тоа што ви треба и сакате.

Сега, ако вашата работа е да се посветите исклучиво на фотографирање, постои можност да продадете дел од вашата содржина во банка за слики. Овие банки се појавија како резултат на постојаниот раст на дигиталната ера, како и на дигиталните компании. Затоа, понудата за квалитетни и креативни слики експоненцијално порасна.

Во моментов, порталот за продажба на најпознати и признати слики е Shutterstock, задолжен за продажба на фотографии што ги испраќате на трети страни. Тоа е многу едноставен концепт да се разбере, ја сликате сликата и тие ги продаваат за вас, добивајќи ви една економска придобивка во исто време. Треба да имате доказ само кога поставувате содржина на платформата. Препорачуваме да генерирате слики врз основа на она што го бараат компаниите или агенциите денес.

Вие исто така може да бидат заинтересирани:
Групи WhatsApp
Купете следбеници на Инстаграм
Стихови на Инстаграм

Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. повеќе информации

Поставките за колачињата на оваа веб-страница се конфигурирани да ги „овозможуваат колачињата“ и со тоа да ви го понудат најдоброто можно искуство за прелистување. Ако продолжите да ја користите оваа веб-страница без да ги промените поставките за колачиња или да кликнете на „Прифати“, ќе дадете согласност за ова.

Затвори